Stavba digitronových hodin III

Digitronové hodiny IIIDalší retro hodiny, v pořadí již třetí, nejsou novostavba, ale spíše pouze rekonstrukce a úprava stávající elektroniky. Jednalo se o přístroj, který sloužil jako hodiny, jež každých dvacet minut přepínaly koksovací baterie v koksovně Jan Šverma. (Technologické postupy v koksovně neznám, píšu jak mi bylo řečeno) Přístroj byl vyroben účelově pro toto použití, avšak provedení bylo zdařilé a vzhled profesionální (vzhledem k době výroby). Léta provozu v drsném prostředí však byla znát, digitrony svítily, ale hodiny nefungovaly.

Nálezový stav

Původní stav dig. hodin IIIPůvodní elektronika byla rozdělena na desku s displejem a časovou základnou a desku ovládací logiky, která v 10., 30. a 50. minutě ovládala výstupní relé. Zdroj napětí 5 V byl řešen klasickým stabilizátorem MA7805 připevněným na zadní stěnu přístroje a napětí 180 V bylo získáno z odbočky na sekundáru transformátoru a jednocestným usměrněním. Desku s ovládací logikou jsem demontoval a ponechal jsem pouze původní desku s časovou základnou a digitrony.

Pohled na původní stav dig. hodin IIIV časové základně je krystal 100 kHz ve skleněném pouzdře (stále funguje a je dost retro – na obrázcích je schován v polystyrénovém hranolku), kmitočet je dělen obvody 7490 a 7493 až na signál s periodou 1 s. Zobrazovače jsou pak řešeny kaskádou obvodů 7490, 74141 a digitronů ZM1080. Některé obvody 7490 a 74141 byly vadné a musely být vyměněny. Na čelním panelu je řada tlačítek a přepínačů ISOSTAT, z nichž jsem poté upravil a použil tři pro nastavování hodin.

Co se opravilo

Pohled dovnitř na dig. hodiny III po opravěVe zdroji je použit původní transformátor a zapojení se stabilizátorem MA7805. Pro získání napětí pro digitrony 180 V a možnost regulace jasu jsem místo původního jednocestného usměrnění jedinou diodou použil dvoucestný můstek s vyhlazovacím kondenzátorem a osvědčeným zapojením stabilizátoru z digitronových hodin II. Po této úpravě lze dobře regulovat jas digitronů pomocí odporového trimru.

Deska s ovládací logikou v dig. hodinOvládací logika je nově sestavena ze 4 pouzder obvodů 7400. V digitronových hodinách I jsem použil pro nastavování přivedení vyššího kmitočtu na vstup displeje. Tento způsob zdá se mi poněkud nešťastným. Po obvodové stránce je jednoduchý, avšak pokud omylem „přejedete“ požadovaný stav, je nepraktický. Po těchto zkušenostech jsem přistoupil k nastavování klasickým přičítáním. Jeden stisk tlačítka – zvýšení čítače o 1.

Jako ostatně ke každému mému výrobku jsem si udělal dokumentaci, abych byl schopen po několika letech výrobek opravit bez nutnosti dlouho vzpomínat a analyzovat zapojení. Díky tomu taky vzniklo na první pohled nepřehledné schéma desky s ovládací logikou. Tlačítka pro Schéma desky s nastavovací logikou dig. hodin IIIzvyšování čítačů o 1 a přepínač „Sekundy stop“ jsou ošetřeny proti zákmitům zapojením do klopného obvodu R-S sestaveného ze dvou hradel NAND. Aby bylo možné sloučit signál z předchozího řádu (ze sekund na minuty nebo z minut na hodiny) se signálem z tlačítka „Hodiny/Minuty +1“, musí být signál z tlačítek převeden na krátké impulzy pomocí tvarovacího obvodu. Ten je zapojen ze dvou hradel, odporu a kondenzátoru a při sestupné hraně na vstupu se na výstupu objeví krátký impulz log. 0, který po sloučení signálu s jiným signálem v hradle NAND způsobí na výstupu hradla impulz log. 1, jež zvýší obsah čítače následujícího řádu o 1. Ve schématu je ještě patrné, že jsem zapomněl označit vstup +200 V z trafa, který je zcela vlevo nahoře.

Závěrem

Při oživování se začal chovat nestandardně krystalový oscilátor, samovolně se zastavoval nebo měnil frekvenci. Pravděpodobně se jednalo o nečistoty (prach) v kapacitním trimru. Trimr jsem protočil a pročistil. Protože jsem neměl k dispozici náhradu, neměnil jsem jej, což je možná chyba, avšak po „rozchození“ již oscilátor pracoval dobře. Zahořování proběhlo ve velmi krátkém čase, hodiny jsem vzápětí předal původnímu majiteli. Naměřená spotřeba ze sítě byla cca 10 W, což odpovídá použité technologii TTL. O hodinách nyní nemám žádné zprávy, což pravděpodobně znamená, že fungují spolehlivě. 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..