Digitronové hodiny IV

Digitronové hodiny IV - konečný stavTento článek bude velmi krátký a stručný. Zaměřím se na opravu digitronových hodin neznámého tvůrce. Koncepci těchto hodin pravděpodobně okopíroval ze známé stavebnice od firmy Tipa, která vyšla i v časopise Praktická elektronika. Rozdíl je pouze v tom, že zde má i dekádu sekund. Zbytek je stejný – krystalový oscilátor s obvodem 4060, čítače s obvody 4017, diodová logika pro nastavování, kondenzátorový násobič pro získávání napájecího napětí pro digitrony.

Nálezový stav digitronových hodiny IVCelkové provedení však bylo ve stylu „vrabčí hnízdo“, nedivím se, že nic nefungovalo. Některé digitrony chyběly a každý byl jiného typu, takže jsem je všechny sjednotil pomocí zásob budoucího majitele. Zkontroloval jsem diodovou logiku pro rozvádění nulovacích a nastavovacích impulzů, doplnil chybějící krystal a tlačítko. Stabilizátor napětí 180 V vůbec nefungoval a vzhledem ke zkušenostem s tímto zapojením jsem jej demontoval a nahradil propojkou. Na výstupu násobiče je při zatížení všemi digitrony a doutnavkami napětí cca 190 V, předřadné rezistory digitronů mají hodnotu 33k, a proto digitronům nehrozí žádné nebezpečí. Pouze se nedá regulovat jas, což v případě těchto hodin není omezení, protože si jejich budoucí majitel přál umístit do kanceláře.

Krabička s transformátoremNapájení je nově vyřešeno pomocí signalizačního transformátorku 230/24V 2VA zalitého v plastu a umístěného v krabičce mimo hodiny. Spotřeba je nízká díky použití CMOS obvodů, avšak toto řešení není dost retro k digitronům. Výsledkem však je možnost zálohování pomocí destičkové baterie 9 V. Protože je deska plošného spoje vyrobena z nejtenčího typu materiálu, je přišroubována na dřevěnou opracovanou desku.

Výsledné provedení IV. hodin s dřevěnou deskouPo několika měsících nečinnosti a pilné práce na bakalářské práci a jiných projektech jsem se k hodinám vrátil. Po zapnutí však nic nefungovalo jak mělo. Problémy má zřejmě oscilátor, ale nepodařilo se mi jej oživit. Tím pádem hodiny skončily v propadlišti dějin na polici, kde nezavazejí a působí jako statický exponát. S některými věcmi již nemám trpělivost a tenhle zbastlený krám je toho důkazem.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..