Výroba dálkového ovladače pro zrcadlovky Pentax

Celkový pohled na krabičku dálkového ovládáníKamarád vlastní zrcadlovku této značky a chtěl pořizovat snímky aniž by stál u fotoaparátu a mačkal spoušť. Jeho fotoaparát umožňuje jak připojení externí spouště kabelem, tak použití infračerveného ovladače. Pro daný účel bylo vhodnější vyrobit bezdrátový ovladač.

IR protokol PentaxInfračervený ovladač pracuje na principu modulování nosné frekvence (obvykle kolem 36kHz a se střídou 50%) vysílanými daty. Proto bylo nutno zjistit dvě věci. Jak frekvenci nosné, tak vysílanou sekvenci. Na jednom internetovém fóru byl nalezen obrázek, na kterém je uvedeno vše potřebné. Pro zvětšení na něj klikněte. Po několika pokusech bylo rozhodnuto, že tato posloupnost se bude neustále opakovat z důvodu možného použití režimu „Bulb“, tedy „jak dlouho držíš spoušť, tak dlouho se snímek exponuje“. Když se neopakovala, fotoaparát v režimu Bulb jen krátce cvakl závěrkou.

Schéma ovladačeSamotné zapojení vysílače nepotřebuje téměř žádný komentář. Je to výhradně baterie, procesor, tlačítko a dvě LE diody. Tlačítko přímo spíná napájecí napětí, protože spotřeba procesoru v režimu SLEEP není zanedbatelná a zbytečně by baterii vybíjela. Předřadné odpory pro LED jsou zvoleny podle jejich typu, pro IR led jsem odpor zkoušel i s ohledem na dosah vysílače. Bylo třeba jej zmenšit, aby byl dosah větší. Blokovací kondenzátor připojený na napájení procesoru se neosvědčil, protože procesor se po vypnutí napájení tlačítkem nedostal ihned do resetu, ale až po určitém čase. Na fotkách je proto patrné, že na ploškách není připájen žádný kondenzátor.

Program v procesoru je jednoduchý a byl ve své době napsán v Assembleru. Dnes bych už to asi psal v Céčku, ale program je velmi jednoduchý díky použití interního modulu PWM. Tento modul je na začátku programu nastaven na frekvenci odpovídající 38kHz, což je kmitočet nosné. Dále se již pracuje pouze se nastavením střídy a to na 50% pro vysílání (na obrázku protokolu oblast znázorněná jako „ON“) a 0% pro tmu (oblast „OFF“). Program je zacyklen do nekonečné smyčky a běží dokud je procesor pod napětím. Vždy na konci jednoho cyklu zapne červenou LED, což je potvrzení odeslání kódu. Dioda se zapne jen na 13 ms a během vysílání je vypnutá. Pravděpodobně jsem to tak udělal jednak kvůli omezení proudové spotřeby (port procesoru má limit na součet proudů ve všech vývodech) a jednak pro možnost, že by se program „ztratil“ (např. zákmitem tlačítka se procesor nemusí resetovat, ale může začít dělat „nesmysly“ místo vysílání – těmto nepříjemnostem bylo nakonec zabráněno odebráním výše zmíněného blokovacího kondenzátoru, avšak kontrola běhu programu byla ponechána). Pro zajímavost jsem objevil v počítači i verzi v C, která je podobně jednoduchá, avšak je to jeden z mých prvních programů v C, a proto jsou např. čekací smyčky napsány ještě v Assembleru. Program je k dispozici v podobě HEX souboru připraveného pro procesor PIC12F683 a v zipu najdete také obě verze programu ve dvou jazycích pro porovnání.

Dálkový IR ovladačFyzické provedení ovladače můžete vidět na obrázcích. Byla zvolena krabička, jež je běžně k mání v prodejnách s logem mamuta (nebo slona, podle vkusu). Po zakoupení krabičky bylo zjištěno, že je opravdu malá a nevejde se tam držák na baterii. Proto je lithiová baterie CR2032 zapájena do desky plošného spoje. Aby se deska uvnitř nepohybovala a po stlačení tlačítka se nezatlačila dovnitř, je na desce vylitý kousek lepidla z tavné pistole. V krabičce je z výroby vyvrtaná díra pro indikační LED. Dálkový IR ovladačPro IR diodu bylo třeba vyvrtat příslušný otvor vhodně umístěný na boku, aby se ovladač pohodlně držel při míření na fotoaparát. Samotná deska plošného spoje byla vyrobena fotocestou a všechny součástky jsou na straně spojů. LE diody mají ohnuté nožičky těsně u desky a jsou tak jednoduše upraveny pro povrchovou montáž bez vrtání. Pouze baterie je připevněna z druhé strany a připájena improvizovanými drátky. U procesoru jsou prodloužené plošky k programovacím vývodům, aby bylo možné procesor naprogramovat. Desku jsem nakreslil v programu Eagle. Pokud máte zájem o layout desky, napište mi na mail admin zavináč martin-uhlik.eu.

Malá zajímavost na závěr… Na internetu můžete narazit na podobný ovladač, jež si můžete zakoupit za krásně kulatou částku – jeden dolar. Pokud se vám nechce investovat vaše úspory přímo do Číny, podpořte domácí překupníky součástek zakoupením jednotlivých dílů v naší vlasti a sestavením právě popsaného ovladače.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..